2016 Workshop – Schedule

Look here for titles and abstracts of the talks.

Download slides (bundled per day in a zip file): Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday.


9:30-10:00 James Oxley, Inductive tools for 3-connected 2-polymatroids
10:00-10:15 Manoel Lemos, A chain theorem for triangle-free 3-connected matroids
10:15-10:30 Ben Clark, Relaxations of quaternary matroids
11:00-12:00 Jim Geelen, Fragility for binary matroids
lunch break
2:00-2:30 Leonidas Pitsoulis, Decomposition of signed-graphic matroids
2:30-3:00 Tony Huynh, The matroid secretary problem for minor-closed classes and random matroids
3:00-3:30 Hidefumi Hiraishi, Q[x]-representable Excluded Minors for Q-Representable Matroids of Rank Three
4:00-4:30 Martin Merker, A proof of the Barát-Thomassen Conjecture
4:30-5:00 Charles Semple, Structural problems in phylogenetic networks


9:30-10:00 Luke Postle, On Reed’s Conjecture
10:00-10:15 Gary Gordon, A graph result looking for a matroid generalization
10:15-10:30 Nancy Ann Neudauer, Minimum Area of Rectangle Visibility Graphs
11:00-12:00 Kristina Vuskovic, Coloring square-free Berge graphs
lunch break
2:00-2:30 Kathie Cameron, The structure of graphs without even holes or odd pans
2:30-3:00 Vaidy Sivaraman, Forbidden Induced Subgraph Characterizations
3:00-3:30 Ross Kang, On a question of Alon and Mohar
4:00-4:30 Kevin Grace, Templates for minor-closed classes of binary matroids
4:30-5:00 Zach Walsh, Density of Binary Matroids with no PG(t+2,2)-minor


9:30-9:45 Carolyn Chun, Delta-matroids overview
9:45-10:15 Steve Noble, Recent results on delta-matroids
10:15-10:30 Immanuel Albrecht, Is $P^=_8$ a gammoid?
11:00-12:00 Nathan Bowler, Infinite regular matroids
lunch break
2:00-2:30 Peter Nelson, Almost all matroids are non-representable
2:30-3:00 Will Critchlow, Properties of almost all sparse paving matroids
3:00-3:30 Jorn van der Pol, Enumerating matroids of fixed rank
4:00-4:30 Rutger Campbell, Dense PG(t-1,2)-free binary matroids
4:30-5:00 Rudi Pendavingh, Properties of almost all matroids


9:30-10:00 Benson Joeris, Recognizing frame matroids
10:00-10:15 Daryl Funk, Almost balanced biased graphical representations of 4-connected frame matroids are essentially unique
10:15-10:30 Gwenael Joret, Sparsity and dimension
11:00-12:00 Zdenek Dvorak, Tw-fragility and some related questions
lunch break
2:30-3:00 Guus Bollen, Algebraic matroids and Frobenius flocks
3:00-3:30 Mike Newman, Automatic Pigeonholes
4:00-4:30 Kristen Wetzler, The binary matroids whose only odd circuits are small
4:30-5:00 Sandra Kingan, Algorithmic matroid theory


9:30-10:00 Thomas Savitsky, Some excluded minors for strongly base-orderable matroids
10:00-10:15 Winfried Hochstattler, Sticky matroids and Kantor’s conjecture
10:15-10:30 Rhiannon Hall, Chromatic polynomial for the spike matroids
11:00-12:00 Geoff Whittle, Proving Rota’s Conjecture without Structure Theory
lunch break
2:00-2:30 Tara Fife, Structural properties of laminar matroids
2:30-3:00 Joe Bonin, A New Perspective on the $\mathcal{G}$-Invariant of a Matroid
3:00-3:30 Iain Moffatt, Matroids, graphs in surfaces, and the Tutte polynomial
4:00-4:30 Relinde Jurrius, Defining the q-analogue of a matroid
4:30-5:00 Stefan van Zwam, Minor-closed classes of error-correcting codes